17 Temmuz 2012 Salı

Stephen King: 22/11/63


Hepimiz hata yaparız. Bazen ufak tefek, bazen hayatımızı tümden değiştirecek büyüklükte. Bundan kaçınmanın bir yolu yoktur. Doğru gibi görünen bir karar gün gelir yapışır yakamıza.  Söylenilen tek bir sözcük, kırılan sıkıcı bir ders, gerçekler uğruna feda edilen bir hayal…

Ancak geçmiş geçmişte kalmıştır, değil mi? Ve dünü tekrar yaşamanın bir yolu olmadığına göre verdiğimiz kararların sonuçlarıyla yaşamasını öğrenmek zorundayızdır.

Peki ya günün birinde, elinize dünü değiştirme fırsatı çıkarsa ne yapardınız? Üstelik size yalnızca kendi hayatınızı değil, milyonların hayatını değiştirme şansı sunulsa? Bir kahraman olma şansı? Kabul eder miydiniz?

Sizi bilmem, ama Lisbon Falls kasabasında yaşayan 35 yaşındaki edebiyat öğretmeni Jake Epping bu soruyu evet diye yanıtlar. Ve daha ne olduğunu bile anlayamadan kendisini 1958’de buluverir. Yapması gereken tamamen yabancısı olduğu bir dünyada beş sene geçirmek ve tarihin akışını olumlu yönde değiştirmek adına 1963’teki JFK suikastına engel olmaktır. Peki ya geçmiş… Değişmek istemekte midir? Jake istemediğini bilmektedir. Geçmiş kendini korumakta ve bunu yaparken de acımasız olabilmektedir. Böylece Jake hem tehlikeli insanlarla, hem de geçmişle mücadele etmeye başlar.


Bu arada dikkatli okuyucular roman kahramanı ve King arasındaki benzerlikleri fark edecektir. Edebiyat öğretmeni olan ve aynı zamanda bir roman kaleme alan 1.90’lık Epping, King’e benzemektedir. Ama aralarında farklar yok değildir. Örneğin Jake’in değil, eski karısının alkol sorunu vardır. Ayrıca King’in aksine Jake, roman yazmak için değil, öğretmenlik yapmak için doğmuştur.

Bu mücadelesinde Jake Epping’in yanında olun. Hele “sadık bir okuyucu” iseniz zaten başka bir seçeneğiniz olduğunu sanmıyorum. Her biri heyecan, macera, aşk ve dostlukla yüklü 800 küsur sayfa sizleri bekliyor. Bu arada roman, hoş bir sürpriz de yapıyor; okuyucuyu, efsane olmuş bir King romanın sayfalarında yaşayan, sevdiğimiz ama aynı zamanda da korktuğumuz bir karakterle buluşturuyor. Sürprizi bozmadan susuyorum ve size keyifli okumalar diliyorum.

Uzun günler ve hoş geceler sizinle olsun. Tekrar görüşene dek hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...