29 Kasım 2016 Salı

TBD 18. Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçlandı


TBD 2016 Bilimkurgu Öykü Yarışması'nda, ExTube adlı öykümle birinciliğe layık görüldüm. Bu yarışmayı kazanmamda büyük payı olan Bilimkurgu Kulübü'ne ne kadar teşekkür etsem azdır. Yüreğime bilimkurgu sevgisi ektiler. Ve o tohumları birlikte büyüttük. Çıktığımız yolculukta onlardan çok şey öğrendim. Bu sürede bir dolu güzel insan tanıdım. Bilimkurgu Kulübü'nün kurucusu, hayal gücü diyarında birlikte maceraya atıldığımız güzel insan İsmail Yamanol'un da ikinciliğe layık görülmesi beni ayrıca mutlu etti. Sonuna kadar hak ettiği bir ödüldü. Türkiye Bilişim Derneği'ne ve bizi bu ödüllere layık gören değerli jüri üyelerine sonsuz teşekkürler. Ayrıca yarışmada üçüncü olan ve mansiyon kazanan arkadaşlarımızı da gönülden kutlarım. Hayal güçleri parlaklığını yitirmesin.

TBD'nin sitesinde, yarışma haberine şu şekilde yer verildi: 

TBD 18. BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI SONUÇLANDI

BİR AİLE ÖLÜMÜ SOSYAL MEDYAYA TAŞIRSA!


İRONİK ANLATIMIYLA “EXTUBE” BİRİNCİ OLDU

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1998’den bu yana geleneksel olarak düzenlenen TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması sonuçlandı. Bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen yarışmada birinciliği Kadri Kerem Karanfil’in yazdığı ExTube adlı öykü kazandı. Bir ailede gerçekleşen ölüm anının sosyal medyada paylaşılmasının ardından yaşanan olayları konu edinen öykü, iletişim teknolojilerindeki gelişmeye rağmen toplumsal yaşamda değişmeyen durumları ironiyle işliyor.

Türk edebiyatındaki bilim kurgu yapıtlarının sayısını arttırmak amacıyla Bilimkurgu Öykü Yarışması başlatan TBD, bu yıl Haydi Düş Başına diyerek öykü yazarlarını düşleri, düşünceleri, simgeleri bilimkurgu türünde öyküleştirerek, farklı zaman, mekân ve olgu dünyasına taşımaya davet etti. TBD, 18’inci Bilimkurgu Öykü Yarışması’na bu yıl 206 öykü katılırken, ön elemeyi geçerek finale kalan 13 öykü, Atıf Ünaldı, Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Murat Başekim, Özgür Tacer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Ümit Dağcı’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Gerçek yaşamı bilimkurgu masasında buluşturmayı hedefleyen yarışmada jürinin titiz değerlendirmesi sonunda Kadri Kerem Karanfil’in  ExTube adlı öyküsü birinci seçilirken, İsmail Yamanol’un İlk Görev adlı öyküsü ikinci, İsmail Yiğit’in İhlal adlı öyküsü ise üçüncü oldu. Furkan Malkoç’un Makyaj adlı öyküsü ise mansiyon ödülüne layık görüldü.


İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ HIZLA GELİŞİYOR AMA BAZI ŞEYLER HİÇ DEĞİŞMİYOR


TBD 18’inci Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda dereceye giren ilk üç öykünün, iletişim teknoloji hızla gelişirken toplumsal yapının buna ayak uyduramamasının işlenmesi dikkat çekti.

Öykülerde bu çelişkili durum sınırsız hayal gücü ve ironik bir dille edebiyatta taşındı. Yarışmanın birincisi Kadri Kerem Karanfil’in kaleme aldığı ExTube adlı öyküde, kalabalık bir ailenin yaşlı ferdinin ölüm anını, sosyal medyada paylaşılmasının ardından yaşanan trajikomik olayları anlatırken, Türk aile yapısının karakteristik unsurlarını da mizahi bir dil ve incelikle kaleme aldı. ExTube, ustaca betimlenen karakterler, güçlü mizah, sosyolojik tespitler, sosyal medyaya yönelik keskin mesajlar vermesi dolayısıyla jüri tarafından birinci seçildi. Ödüllü öykü, okuyucusunu, iletişim teknolojileri hızla gelişirken, toplumda bazı dinamiklerin hiç değişmeyeceğini, güçlü bir kurgu ile üzerinde düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiriyor.

Yarışmada ikinci seçilen, İsmail Yamanol yazdığı İlk Görev adlı öykü ise evrenin oluştuğu Büyük Patlama anını konu alıyor. Bilimi rehber edinen insanların ufkunun ne kadar engin olabileceğine dikkat çeken öykü, akıcı bir dille okuyucusunu beklenmedik finale götürüyor.

Yarışmaya, oğlunu korumak isteyen bir annenin zamanın katılığını hiçe sayarak neler yapabileceğini konu alan İhlal adlı öyküyle katılan İsmail Yiğit, zengin hayal gücünü yansıttığı eserle üçüncülük ödülünü elde etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...